preloader

Exkurze 7. ročníku do Hradce Králové

Ve čtvrtek 26.9.2019 se 7. ročník vydal na exkurzi do Hradce Králové. V 7:45 jsme se všichni sešli před budovou naší solnické školy. Rozdali jsme si čísla a přesunuli jsme se společně s mladšími páťáky na protější autobusovou zastávku. Po krátkém čekání přijel obrovský zbrusu nový autobus, který večer odjížděl do hlavního města Francie. Pan řidič nás svezl do Hradce, kde jsme vystoupili a pěšky došli na naši první zastávku. Byla to malá vodní elektrárna Hučák. Po příchodu a odložení věcí v šatnách jsme se odebrali do menšího sálu. Tam jsme zhlédli zajímavý film. Pán, který se nás ujal, nám vysvětlil pár důležitých věcí, na některé se nás zeptal a poté jsme již pokračovali do vlastního provozu.  Viděli jsme speciální tunely pro ryby, které jim slouží k tomu, aby se dostaly dál proti proudu a nebo na druhou stranu k moři. Viděli jsme také vypuštěné komory, ve kterých se nachází 3 Francisovy turbíny. K vypuštění komor s turbínami došlo od roku 1912, kdy byla elektrárna spuštěna, teprve podruhé. Byla nám už zima, takže jsme se opět odebrali dovnitř. Prohlédli jsme si různé druhy turbín, na různé druhy řek. Nahoře jsme si ještě ukázali několik zajímavých pokusů, vyzkoušeli jsme si například, jak vzniká tornádo. Následně jsme už pokračovali k dominantě města – Bílé věži. Po zdolání mnoha schodů a mnoha pater, jsme konečně spatřili nádherný výhled, ale ještě o chvilku dříve jsme uviděli druhý největší zvon Čech jménem Augustin. Je opravdu obrovský. Ale teď ještě k tomu výhledu. Všichni jsme byli uchváceni tolika věcmi, které jsme viděli – např. hokejový stadion, řeku Labe, muzeum a další památky spolu se zajímavými místy. Cestou zpět jsme si také prohlédli unikátní skleněný model Bílé věže, který zářil všemi barvami. Po sestupu z věže jsme se opět vydali na autobusovou zastávku. Naší poslední zastávkou bylo KFC a McDonald. Byl to nejočekávanější moment dne. Když se všichni docela nasytili a napili, vyrazili jsme již doopravdy zpět. Po příjezdu do Solnice jsme se rozloučili a rozešli. Všichni doufáme, že další exkurze bude co nevidět a zažijeme další na zážitky hodnotný den.

 

R. Dvořáček, J. Luščák

Comments are closed