preloader

MLADÝ VYNÁLEZCE

V posledních letech na základních školách ubývá technických a praktických předmětů. Vzhledem k rozsahu strojírenských a dalších průmyslových odvětví v naší zemi se jedná o špatný trend směřování školství. Naše škola se vydala cestou zlepšení technických dovedností a znalostí žáků. Nově od školního roku 2012/2013 se na 2. stupni vyučuje předmět Technická praktika. Žákům se v něm přiblíží poznatky ze světa fyziky a techniky a ve školních dílnách si zlepší manuální zručnost. Do budoucna plánujeme práci s roboty, kde by se žáci naučili základy programování.

Dalším krokem, ve kterém žáky přibližujeme do světa techniky, je účast v projektu Hrajeme se hlavou. Tato iniciativita pod názvem Mladý vynálezce se u nás uskutečnila již potřetí. Ve  dnech 4. – 8. února se projektu zúčastnilo 19 žáků z devátých tříd. První den žáci odhalovali věci okolo sebe, jejich výhody a nevýhody. Druhý den zkoumali věci a vymýšleli zlepšení. Další den přišli s vlastním nápadem a své myšlenky sepsali a vytvořili si svůj tým pro realizaci nápadu. Čtvrtý den tvořili modely svých vynálezů a připravovali prezentace pro jejich obhajobu. Poslední den své nápady prezentovali před žáky školy.

V pátek soutěžilo celkem šest nejzajímavějších nápadů. Nejlepším nápadem se staly Hodinky s jízdním řádem, jejímž autorem je Tomáš Kubíček. V týmu s ním spolupracovaly Viktorie Ferbasová, Barbora Kropáčková a Barbora Revúsová. Porota také hodnotila kvalitu prezentace. Nejlepší se stala prezentace nápadu ZipTrik od Jana Nástrahy, Adama Chylky a Matěje Vernera. Poslední vyhodnocené za nejlepší plakát byly Monika Ehlová, Sabina Sejkorová a Veronika Jehličková s vynálezem Zubní kartáček se zásobníkem.

V červnu se žáci zúčastní veletrhu INVENTO v Praze, který nabídne ukázku nejnovějších domácích a světových trendů, a poukáže na důležitost tvůrčího myšlení.

 

Mgr. Radek Krčmář

 

 

Comments are closed